Respektující komunikace

Respektovat a být respektován

Respektující komunikace přináší do života pohodu a radost. Pokud neumíme respektovat sami sebe, nebude nikdo respektovat nás. Pokud neumíme respektovat své okolí, žijeme v tenzi a nesouladu. Respektující komunikace s dětmi rozhodně není to, že bychom jim vše dovolili. Je to všechno jakoby opačně. Pokud chcete říct dítěti "Nedělej to" řeknete mu, "Můžeš to takhle a takhle." Např. v obchodě dítě vezme pytlík se sušenkami. Malé dítě to nemusí vůbec vnímat tak, že by ho nutně chtělo. Prostě si ho chce třeba prolhédnout. Zjistit, co to je. Většinou se rodiče podívají na své dítě a řeknou mu, ať to vrátí. Ale dítě chce vědět co to je a tak to vrátit nechce. A vzniká konflikt.

Rodič to chce jinak než dítě. V tu chvíli ale nemusí použít svou moc většího a silnějšího. Může dítěti povědět něco o té věci, kterou vzalo a pak mu vysvětlí, že to nepotřebují a pro to do obchodu nešli a buď dítě samo, nebo s rodičem to tam vrátí s větou, že to tam tak patří a tak to prostě je. Výrok "Já" je moc důležitý. Pokud je dítě větší, dáme mu šanci na vyřešení problému. Např. "Ty chceš sušenky. Ale já je kupovat nechci. Nechci za to utrácet peníze. Šli jsme pro něco jiného." dítě sušenky požaduje. Věty: "Tak co s tím uděláme? Jak to vyřešíme?" a dáte dítěti možnost tuto situaci řešit. Nepřikážte mu. Je to důležité pro jeho rozvoj. Pro jeho sebevědomí. Bude pak v dospělosti mnohem lépe umět řešit své problémy. To je jen hrstka toho, co spolu můžeme řešit. Jakákoliv situace se dá řešit s nadhledem a respektem. A věřte, že jakmile se takto naučíte komunikovat, nejen s dětmi, ale i se svým okolím, hodně se vám, ale i tomu vašemu okolí uleví. A jakmile toto zvládnete, začnou za vámi chodit lidi pro rady :-) protože se nebudou bát svěřit. Budou vědět, že nesoudíte, nelitujete. Že soucítíte a jste mnohem vyrovnanější a klidnější než ostatní lidé s autoritativním přístupem.

Pokud máte potíže se svým potomkem, který je v pubertě, nevíte jak s ním mluvit aniž by neodseknul a vás to nevytočilo do běla, také poradím co dělat jinak. Tak, abyste byli spokojení vy i vaše děti.

Pokud máte potíže ve vztahu s kýmkoliv, dá se to řešit také tím, že se naučíte jinak komunikovat.

Poradna může být i online jako video hovor. 

Stránky hrají pod taktovkou lásky.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!